‘Dat reizigers een fijnere reis hebben door wat jij achter je computer maakt, dat geeft wel echt een kick. Zelfs, of misschien wel juist, als je dat vanuit je eigen slaapkamer doet’, lacht Fullstack Android-developer Paul. ‘Bij de eerste lockdown waren we best enthousiast over het thuiswerken. Maar al snel bleek dat ook introverte developers dan dingen missen. Zeker als ze nieuw zijn in het team.’

‘Ons IT-team bedenkt, maakt en test nieuwe functies voor de NS-app voor iOS en Android. Dit jaar hebben we o.a. de treindetectie-functie gebouwd, die op basis van GPS-data weet in welke trein je zit en precies aangeeft waar die trein rijdt, of hij nog op schema ligt en waar hij nog gaat stoppen. Dat klinkt misschien wat overdreven, want deze informatie zie je ook op de schermen in de trein. Maar onderzoek toont aan dat veel reizigers terwijl ze in de trein zitten, toch nog hun reis blijven plannen. Omdat het scherm net te ver weg is bijvoorbeeld. Dat mijn werk direct invloed heeft op hoe fijn de reis van die mensen is, vind ik het mooist aan wat ik doe. Dat motiveert echt om het beste uit jezelf te halen.’

Wat is hierin de grote uitdaging?

‘De NS-app heeft zoveel gebruikers dat het altijd weer spannend is om nieuwe functies te lanceren. Gebruikers vinden het ook niet fijn als de app constant verandert. Dus als we iets nieuws implementeren, moet het wel heel goed zijn en écht waarde toevoegen voor de reizigers. Daarom bouwen we nieuwe functies altijd eerst voor de NS-Lab app. Nadat een kleine groep gebruikers het in de NS-Lab app heeft getest en het een succes blijkt te zijn, worden de functies ook overgezet op de NS-app zodat alle reizigers er gebruik van kunnen maken.’

Welke rol heeft Corona gespeeld in jouw werk?

‘De treindetectie-functie is een mooi voorbeeld van een functie die we voor het eerst volledig vanuit onze thuiswerkplekken hebben gebouwd en getest. Ik ben sinds februari twee keer op kantoor geweest. Als developer werk je de helft van de tijd toch alleen, dus bij de eerste lockdown waren we best enthousiast dat we thuis moesten werken. Veel developers zijn bovendien introvert. Niet in de kantoordrukte hoeven werken is dan best lekker rustig. Maar wat al snel bleek: ook introverte collega’s missen het persoonlijke contact, een praatje tussendoor, het ‘kantoorgevoel’. ’In onze functie werk je veel samen en overleg je vaak. Bij videobellen mis je soms wat details die juist in ons werk erg belangrijk zijn.’

Wat wil je dan naartoe in 2021?

‘Ik zit in mijn functie op de juiste plek. Ik wil vooral het thuiswerken verbeteren. Het ziet ernaar uit dat het  nog wel even duurt voordat we weer op kantoor kunnen werken. Voor nieuwe collega’s is dit een lastige periode om te starten in ons team. Ze moeten vanuit huis ingewerkt worden, maar we vinden het ook fijn dat ze het gevoel krijgen dat ze bij ons team horen. Komend jaar verwelkomen we ook weer nieuwe collega’s in ons team, dus in 2021 willen mijn collega’s en ik meer persoonlijk contact hebben met elkaar. Bijvoorbeeld door elkaar even te bellen voor de fun. Elkaar spontaan bellen, dat doe je in normale tijden niet zo snel. Maar omdat je elkaar nu alleen over werk spreekt, zou dat juist een leuke toevoeging zijn.’

En op werk-technisch niveau?

‘Volgend jaar kunnen onze reizigers hopelijk automatisch in- en uitchecken met hun mobiel. Op basis van je locatie bepaalt de app de kosten van je reis. Je hoeft dan je fysieke OV-kaart dus niet meer bij je te hebben. Deze functie wordt nu in de NS-Lab app getest. We zijn nog bezig met het onderzoeken van verschillende scenario’s, bijvoorbeeld wat er moet gebeuren als je bent ingecheckt en je mobiel uitvalt. We hopen dat we met deze nieuwe functie de reiservaring nóg een stukje fijner kunnen maken. Op naar volgend jaar!’